Logo Kateřina Tomanová
Chci nafotit

Zaměřeno na tisk fotografií: Proč je důležité vybrat kvalitní tiskárnu?

Určitě jste si v minulosti nechávali tisknout fotky ať už ve fotolabu nebo někde jinde. V tomto článku vám vysvětlím zásadní rozdíly v tiskařských procesech a popíšu, proč je lepší zaplatit za kvalitní tisk.
Fotografie jsou naší cestou k zachycení a sdílení nezapomenutelných okamžiků. Při rozhodování, kde a jak tisknout naše vzpomínky, se setkáváme s různými možnostmi. Tisk ve fotolabu, nekvalitní domácí tiskárny nebo tiskárny v nákupních centrech a profesionální tiskárny zaměřené na fotografie nabízejí odlišné výsledky a s tím spojený vizuální zážitek.

Ještě bych chtěla dodat, že tímto článkem v žádném případě nechci hanit ničí práci, podnikání nebo způsob, jakým kdo co dělá a jak mu to osobně vyhovuje. Obsah tohoto článku je založen na způsobu tiskařských procesů a mých vlastních zkušeností s tiskem a jeho výsledkem.

Tisk fotek na počkání z instantních fotolabů: Pohodlnost a rychlost na úkor kvality

V době, kdy digitální fotografie dominuje, se může zdát, že tisk fotografií se přesunul na online platformy a specializované obchody. Nicméně instantní fotolaby v obchodních centrech nabízejí okamžitý způsob, jak přeměnit digitální soubory na fyzické vzpomínky. Tato rychlá a pohodlná možnost tisku má svá jedinečná pozitiva i negativa.

Sama jsem zažila chvíli, kdy jsem potřebovala rychle a na hned vytisknout fotku, dát ji do rámečku a zabalit do dárkové tašky.
V tomhle mě tiskárna, která připomínala bankomat zachránila. Díky QR kódu jsem mohla nahrát do přístroje fotku a nechat si ji vytisknout během pár minut. V tom je největší plus těchto minilabů.
Ale bohužel jsem s výslednou kvalitou fotek nebyla úplně spokojená. Barvy byly nevýrazné, detaily nezaostřené, i když vím, že fotka musela být ostrá, protože jsem fotila pod vyšším clonovým číslem. Dokonce se mi vytvořil barevný flek na obličeji osoby na fotce, protože tyto mašinky bývají vybaveny redukcí červených očí a o rtěnce mladé slečny na fotce si software myslel, že jde
o vadu, kterou je nutno vyretušovat. Dokonce to vypadalo, že stroj nebyl řádně pročištěn a docházela v něm barva, jelikož se mi stalo, že na fotce byly vidět pruhy od válců. To se ale nemusí stát každému a nejspíš šlo o ojedinělý případ, ale i tak, by se to nemělo stát.
Co je na těchto rychlo tiskárnách ještě velmi příznivé je cena vytištěných fotografií. V těhto případech jde ale cena na úkor kvality a já osobně bych si fotky pro své potěšení v takových mašinkách nenechala tisknout. Pokud si ale budete chtít vytisknout fotku na průkazku, bude vám to stačit.

Nekvalitní tiskárny: Kompromis ve vizuální kvalitě

Levné tiskárny, ať už domácí nebo internetové bývají často přístupné, ale jejich schopnosti v oblasti tisku fotografií mohou být omezené. Levné inkousty a papíry mohou znamenat, že fotky ztrácejí na kvalitě a trvanlivosti. Některé tiskárny nemusí být vybaveny dostatečnými barevnými profily nebo technologiemi pro reprodukci detailů, což ovlivňuje výsledný dojem.

Jedním z nejvýraznějších problémů nekvalitních fototiskáren je nedostatečná vizuální kvalita. Levné tiskárny často používají základní technologie, které nemohou reprodukovat bohaté barvy, jemné detaily a hloubku, což výrazně snižuje estetický dojem tištěných fotografií. Levné inkousty a papíry používané v nekvalitních tiskárnách obvykle nejsou odolné vůči slunečnímu záření a vnějším vlivům. To znamená, že tištěné fotografie mohou rychle ztratit svou původní barvu a kvalitu, což snižuje jejich trvanlivost. A  přiznejme si, nikdo nechce mít v rámečku na stěně fotku ze svatby, která za pár let nebude vůbec vidět.

Dále rozlišení tiskárny hraje klíčovou roli ve zobrazení detailů na fotografii. Nekvalitní tiskárny obvykle mají nižší rozlišení, což vede k ztrátě jemných detailů a ostrosti na tištěných obrazech. Jak jsem psala již výše u fotek z instantních fotolabů v nákupních centrech, fotografie byla neostrá a to jen vlivem nekvalitního tisku. Představte si, že fotíte třeba své děti na výletě, jak stojí  u hradu a vesele vám mávají. Ve foťáku a na počítači máte všechny obličeje ostré, ale po vytištění jsou všichni rozmazaní. To dokáže zamrzet a za mě je taková fotka docela k ničemu.
I když levné fotky za 3,50 Kč/ks mohou být velmi lákavou nabídkou, opět je nízká cena na úkor kvality a pro uchování dlouhotrvající vzpomínky na papíře to za mě není dobrá volba.

Profesionální tiskárny: Věrná reprodukce a trvanlivost

Profesionální tiskárny jsou vybaveny technologiemi, které umožňují reprodukci vysoké vizuální kvality. Díky vysokému rozlišení a širokému barevnému spektru dokáží zachytit i ty nejjemnější detaily a odstíny, což vytváří tisky s ohromující kvalitou. Tyto  tiskárny používají speciální druhy inkoustů a fotopapírů, které jsou navrženy pro optimální výsledky. Tyto materiály zajišťují odolnost vůči vyblednutí, změnám barev a dlouhou trvanlivost tištěných fotografií. Důležitým prvkem je schopnost přesné reprodukce barev. Tyto tiskárny mají často integrované systémy pro správu barev a používají špičkové barevné profily, což znamená, že tisky budou co nejvíce odpovídat původním digitálním souborům, které vidíte u sebe v počítači.

Co je ještě velmi fajn na profi tiskárnách se zaměřením na fotografie? Ta rozmanitost výrobků, do kterých můžete otisknout své fotky. Nemusíte už tisknout jen fotky, ale můžete si vytvořit celou fotoknihu, leporelo, magnetky,  fotky na dřevěné desce nebo plátna, které ozdobí každý pokoj. Kreativitě se meze nekladou a díky těmto tiskárnám můžete mít úchvatnou podobu svých vzpomínek. A mohu s jistotou říct, že profesionální tiskárny využívá v dnešní době každý dobrý a znalý fotograf.

Když si srovnáte fotografie z výše uvedených tiskáren s fotografiemi z nějaké kvalitní tiskárny, která je zaměřena přímo na tisk fotografií, poznáte viditelný rozdíl. Bohužel, pokud budu srovnávat, si za kvalitu něco připlatíte. Klidně i dvojnásobek. Ale opravdu jde o velmi kvalitní a profesionální tisk a pokud chcete aby vaše těhotenské bříško viselo u vás v ložnici na stěně třeba ve velikosti A3, tak opravdu uvidíte každý malý chloupek nebo pihu. Fotografie jsou barevně přesné, jsou ostré a hlavně trvanlivé. Jsou to doslova umělecká díla, které můžete mít u vás doma.

Celkově lze říci, že profesionální tiskárny zaměřené na fotografie jsou investicí do kvality a dlouhodobé hodnoty pro ty, kdo chtějí přinášet své fotografie na vyšší úroveň a prezentovat je v optimální podobě.

A kde najít takovou supr čupr tiskárnu, která vás svou kvalitou nezklame? Mohu doporučit třeba Kvalitní fotky, o kterých jsem napsala i článek před Vánoci nebo Dastax. Všechno to jsou české firmy, takže podpoříte i naše lidi. A když už jsme u těch místních - pokud jste z Havířova a úzkého okolí mohu doporučit Tiskárnu u Luka, která tiskne i plakáty a já jsem doslova oslněna rychlostí a kvalitou zpracování a dodání. Takže pokud máte fotky ode mě, tak je to právě z Tiskárny u Luka.

Publikováno:
4. ledna. 2024
Autorka článku:
Kateřina Tomanová
calendar-fullcrossmenuarrow-right